Nawigacja

Aktualności

Pożegnanie Tadeusza Antoniego Butlera - żołnierza Armii Krajowej

  • Tadeusz Antoni Butler
    Tadeusz Antoni Butler

W dniu 17 listopada 2017 r. odszedł od nas urodzony w Kolnie Tadeusz Butler. Żołnierz Armii Krajowej, harcerz od 1935 r., kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Antoni Butler urodził się dnia 9 września 1925 roku w Kolnie w rodzinie urzędniczej. Ojciec jego Rajmund był pracownikiem starostwa w Kolnie do 1932 r., a do wybuchu II wojny światowej - w Łomży. 

Pradziad Marian był zesłany na Sybir po 1863 r., co świadczy o związkach rodziny z Ziemią Łomżyńską od powstań. Dziadek Władysław był nauczycielem w guberni łomżyńskiej (Wizna, Mały Płock, Piątnica, Łomża). Dziadek Władysław miał jeszcze syna Mariana i córkę Mieczysławę. Syn Marian, także nauczyciel, poległ w obronie Łomży w 1920 r., w wieku 33 lat. Starsza siostra, Mieczysława Butler, nauczycielka, została obrana patronem Szkoły Podstawowej w Ostrowach k/ Kutna w 2005 r. Ze strony matki Tadeusza Butlera, Ludwiki Lipińskiej, jego ciotka i wuj także pracowali w zawodzie nauczycielskim (Turośl, Borkowo, Korzeniste, Rydzewo).

Od 1932 r. Tadeusz Butler mieszkał w Łomży, uczył się w Szkole Powszechnej Nr 3. Już w tym czasie wyróżniał się postawą i zaangażowaniem w Drużynie Harcerskiej im. Gen. Henryka Dąbrowskiego (od 1935 r.), w której był zastępowym.

Czas obydwu okupacji (sowieckiej i niemieckiej) spędził w rodzinnym Kolnie, pracując od 1942 r. jako robotnik fizyczny w Getreidehandel Sudpreussen GmbH (przyjmowanie zboża dostarczanego przez chłopów i wysyłka do Prus Wschodnich). W Kolnie był żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego pseudonim „Bum” (Związek Walki Zbrojnej, Armia Krajowa). Na czas Akcji „Burza” służył w oddziale partyzanckim  pod dowództwem kpt. Stanisława Olszaka ps. „Szarecki”.

Po wojnie Tadeusz Butler studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, cały czas pracując w biurach projektowych Budownictwa Morskiego i Przemysłu Maszynowego na stanowiskach od kreślarza do projektanta. Swoje zainteresowania i zamiłowania do rysunku, malarstwa, a także rzeźby przejawia od najmłodszych lat. Wykonuje akwarele, grafiki, suchoryty na ceramice: porcelanie i porcelicie, kartonie, sklejce i drewnie. Od 1970 r. obdarowywał swoimi pracami różne stowarzyszenia, organizacje, instytucje, urzędy, kościoły, szkoły i związki. Był także twórcą przebudowy (autor projektu) mogiły poległych pod Lemanem na cmentarzu w Kolnie i pomnika Armii Krajowej w Gdyni.

Adam Przyborowski

do góry